Tippek külföldre költözőknek

Ez a bejegyzés NEM tartalmazza a komfortzóna kifejezést

Újra itt vagyok, a hosszú kihagyásnak a szabadság és a megnövekedett munkamennyiség az oka. De visszatértem és miután felépültem a szabadság utáni rendes depresszióból, megszállt az ihlet és úgy gondoltam megosztok veletek pár dolgot, amit a külföldre költözésről tanultam. Az alábbiak teljesen szubjektív véleményt és ajánlásokat tükröznek. Bátran lehet más véleményed, sőt, örülnék, ha még több tippet osztanátok meg. Okuljunk együtt. 

  1. Nem kell vendégszoba

Az első feladat lakást keresni és találni. Tapasztalataim szerint, nem érdemes plusz egy szoba miatt magasabb bérleti díjat fizetni. Kivétel persze, ha valamenyik családtagunk hosszabb időre (hetekre, hónapokra) tervez hozzánk költözni, például a nagyszülők vigyáznak a gyerekekre. Egyéb esetekben bőven elég a kinyitható kanapé, az évi három hosszú hétvégét, amit a barátok/családtagok nálad töltenek, meg lehet oldani. Sőt, még akkor is olcsóbban jössz ki, ha három napra befizeted őket egy szállodába. 

  1. Az otthon, otthon van

Mindig arra törekedtem, hogy az otthoni körülményeket lemásoljam az új helyen, sok időbe telt mire rájöttem, hogy ez teljesen hibás koncepció. Az otthoni párna vagy kedvenc bögre teljesen másképp fog hatni egy új helyen és esetenként honvágyat is okoz. Nem beszélve arról, hogy tök felesleges cipelni. Inkább arra kell törekedni, hogy a helyben elérhető dolgokból teremtsünk otthonos, kényelmes környezetet. Segít, ha van IKEA, akkor még a kedvenc bögréd is meglesz, cipelés nélkül. 

  1. Ne a lakáson spórolj (kivéve a vendégszoba, 1. pont)

Elég stresszes egy költözés anélkül is, hogy azon kelljen aggódnod, hogy első héten tönkremegy a mosógép. Állj ellen a kísértésnek, hogy gyorsan le akarsz telepedni és nézz körül. Milyen a környék, mennyire praktikus a tömegközlekedés (ha van). Válassz körültekintően, nincs lehangolóbb, mint egy olyan lakásba hazamenni munka után, amit nem szeretsz, vagy csótányokkal küzdeni. A munkahely közelében lakni praktikus lehet, de mérlegeld azt is, hogy ki kell kapcsolódnod, el kell távolodnod, nem árt más környékeket, embereket is látnod néha. Jó ha van közel bevásárlási lehetőség, gyógyszertár, bankautomata etc. Ne írasd a nevedre az mérőórákat, a bürokrácia a legtöbb országban rémálom, főleg, ha nem beszéled a nyelvet. 

  1. Kérj segítséget

Ha eltévedtél, bajban vagy, beteg vagy, ne félj segítséget kérni. Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben az emberek általában kedvesek és segítőkészek. Ha kell egy jó fodrász, fogorvos, ingatlanos, kérdezd a helyi munkatársakat vagy csatlakozz Expat Facebook csoportokhoz. Nagyon valószínű, hogy másnak is volt már hasonló problémája. 

  1. Kultúrsokk

Az első pár hét eufóriája után lesz egy időszak, amikor úgy érzed, hogy akik körülvesznek, nagyon mások. Hirtelen mindenki és minden, amit csinálnak, idegesítő lesz. „Miért nem úgy csinálják, mint minden normális ember (én)?? Ne aggódj, ez el fog múlni és a két szélsőség között elkezded majd reálisan látni a helyieket. Lesz, amit sosem fogsz igazán megszokni és nehéz leszokni a folytonos összehasonlítgatásról is. Nem lehet összehasonlítani. Fogadd el, hogy egy más kultúrában vagy és élvezd. 

  1. Vegyülj

Egy országban sem könnyű beilleszkedni, főleg, ha nem beszéled a nyelvet. A kialakult baráti társaságokba még otthon is nehéz csatlakozni, inkább törekedj újak kialakítására. Járj munkán kívüli csoportokba, expat találkozókra, sportolj közösségben, tanulj nyelvet, folytasd a hobbidat egy helyi „szakkörben”, keress magyarokat. Jó érzés, ha van kivel inni egy kávét, kirándulni menni, megosztani az élményeket, nyűglődéseket. 

  1. Ha nem jó, gyere haza

Kb. fél éven belül kiderül, hogy neked való-e ez az életforma. Sokat hallom, hogy „Pár évet még lehúzok, félreteszem a pénzt és hazamegyek.” Ha boldogtalan vagy, szerintem nem éri meg csak a pénz miatt maradni. Az se legyen szempont, hogy mit gondolnak otthon. Nehéz egy ilyen döntést meghozni és semmiképpen ne kudarcként éld meg. A te életed, neked kell benne jól érezni magad. Más kérdés, ha otthon is boldogtalan vagy, akkor talán más irányba kellene indulnod és nem földrajzilag.